Sort by

Kairit has logged 997 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★
Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Urban Legends: Bloody Mary

Urban Legends: Bloody Mary

2005
×
Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★
Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Winning Season

The Winning Season

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dream Boy

Dream Boy

2008
×
★½
Edit this entry  
15
The Disappointments Room

The Disappointments Room

2016
×
Edit this entry  
15
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Romantics Anonymous

Romantics Anonymous

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
½
Edit this entry  
07
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★
Edit this entry  
06
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★
Edit this entry