Kairit has logged 85 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★
Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
XOXO

XOXO

2016
×
½
Edit this entry  
28
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Transsiberian

Transsiberian

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Exam

Exam

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Slap

Slap

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brothers

Brothers

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Glass Cell

The Glass Cell

1978
×
Edit this entry  
24
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Edit this entry  
22
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
½
Edit this entry  
21
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
20
Summertime

Summertime

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Bad Milo!

Bad Milo!

2013
×
★½
Edit this entry  
18
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
Edit this entry  
17
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Some Days Are Better Than Others

Some Days Are Better Than Others

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★
Edit this entry  
15
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★
Edit this entry  
15
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Powerpuff Girls Movie

The Powerpuff Girls Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry