Sort by

Kairit has logged 596 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
Edit this entry  
07
The Firefly

The Firefly

2013
×
★★
Edit this entry  
07
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★½
Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shutter

Shutter

2008
×
½
Edit this entry  
01
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
½
Edit this entry  
29
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Edit this entry  
18
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Veronica

Veronica

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★
Edit this entry  
01
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Edit this entry  
31
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
AWOL

AWOL

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Landline

Landline

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
½
Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Carol Support Group

Carol Support Group

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry