Kairit has logged 102 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Kingsland #1: The Dreamer

Kingsland #1: The Dreamer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tight Jeans

Tight Jeans

2008
×
★★
Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
Skyborn

Skyborn

×
★★★
Edit this entry  
28
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
Edit this entry  
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★
Edit this entry  
27
The English Patient

The English Patient

1996
×
Edit this entry  
26
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Prey Alone

Prey Alone

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
P(l)ain Truth

P(l)ain Truth

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Willard

Willard

2003
×
Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★
Edit this entry  
20
The Wedding Waltz

The Wedding Waltz

1988
×
Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brassed Off

Brassed Off

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Edit this entry