Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Guys Wear Black

Good Guys Wear Black

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lift

The Lift

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eve of Destruction

Eve of Destruction

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry