Sort by

Gregory James has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Congo

Congo

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pray for Death

Pray for Death

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Code of Silence

Code of Silence

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry