Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Next Door

Next Door

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deathstroke: Knights & Dragons - The Movie

Deathstroke: Knights & Dragons - The Movie

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Getting Any?

Getting Any?

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Achilles and the Tortoise

Achilles and the Tortoise

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ryuzo and the Seven Henchmen

Ryuzo and the Seven Henchmen

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Takeshis'

Takeshis'

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners of the Lost Universe

Prisoners of the Lost Universe

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death of Me

Death of Me

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Ghoul 'S'

Tokyo Ghoul 'S'

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Way

My Way

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Operation Chromite

Operation Chromite

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goblin Slayer: Goblin's Crown

Goblin Slayer: Goblin's Crown

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry