Ganta_Alucard has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners of the Lost Universe

Prisoners of the Lost Universe

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death of Me

Death of Me

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Ghoul 'S'

Tokyo Ghoul 'S'

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Way

My Way

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Operation Chromite

Operation Chromite

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goblin Slayer: Goblin's Crown

Goblin Slayer: Goblin's Crown

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Becky

Becky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho-Pass: Sinners of the System - Case.1 Crime and Punishment

Psycho-Pass: Sinners of the System - Case.1 Crime and Punishment

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pandemic

Pandemic

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hands of Steel

Hands of Steel

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Flu

The Flu

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman: Death in the Family

Batman: Death in the Family

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry