Francis has logged 125 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Music

Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Catfish

Catfish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
My Babysitter's a Vampire

My Babysitter's a Vampire

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★½
Edit this entry  
09
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry