Sort by

abbie has logged 68 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flower

Flower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Choice

The Choice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Be Somebody

Be Somebody

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry