Sort by

abbie has logged 51 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry