• Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★

    Sin City: The Very Colorful Cut 

    I like Wes Anderson, but this movie is just so meh. I think it was a bad idea to watch Wes Anderson back to back. I’ll watch the next Wes Anderson film after I’ve seen some other films.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

    My first Wes Anderson movie! I never saw a Wes Anderson movie before because they all gave me big Disney vibes. Whenever I watched a trailer of his movie they just seemed like Disney kids movies. I honestly didn’t really care about this one too and went in with no expectations. I knew Ralph Fiennes was in it and this was going to be visually good and that’s literally about it.

    I literally almost got a heart attack whenever a…

  • Due Date

    Due Date

    ★★★

    Half of the time I was cringing over whatever tf was happening and other half of the time I was cringing over the fact I was actually slightly enjoying the cringe. The believability factor for me was zero and I have no idea why it was able to make me chuckle, smile and actually laugh at some scenes. 

    This is a bad movie on all levels. I am literally cringing hard af while writing this review because I have just given this piece of shit 3 fucking stars. FML

  • Argo

    Argo

    ★★★½

    Thrilling! Keeps you on the edge of your seat from start to finish!

  • Adithya Varma

    Adithya Varma

    ★★★½

    “MADARCHOD” dialogue delivery ranking:

    1. Shahid Kapoor
    2. Vijay Deverakonda 
    3. Dhruv Vikram

    Epic beard ranking:

    1. Shahid Kapoor
    2. Vijay Deverakonda
    3. Dhruv Vikram

    Diaper scenes ranking:

    1. Shahid Kapoor
    2. Vijay Deverakonda 
    3. Dhruv Vikram

    Soccer match fight ranking:

    1. Vijay Deverakonda 
    2. Shahid Kapoor
    3. Dhruv Vikram

    College fight scene ranking:

    1. Vijay Deverakonda 
    2. Shahid Kapoor
    3. Dhruv Vikram 

    Best friends ranking:

    1. Adithya Varma 
    2. Arjun Reddy 
    3. Kabir Singh 

    Girlfriend ranking:

    1. Arjun Reddy…

  • 42

    42

    ★★★

    This movie does have it's flaws and because of all the cliched writing I found myself getting bored, but then it got better when he entered major league. Movie should've really focused more on Robinson's struggle inside the team, how the media/world reacted and his clashes with other people, which it eventually does, but that happens when we are like an hour in the movie. First hour is spent on exploring his relationship with his wife, which could've been trimmed…

  • Jhoom Barabar Jhoom

    Jhoom Barabar Jhoom

    ★★½

    🎵 JHOOOOM BARRRRABBAR JHHHHOOOOOMMMMM🎵 Interesting direction, greats sets and bop soundtrack make this no script nonsense an one time watch. 🎵JHOOOOM BARRRRABBAR JHHHHOOOOOMMMMM🎵 It wasn’t as bad as people make it out to be. 🎵JHOOOOM BARRRRABBAR JHHHHOOOOOMMMMM🎵 I had very low expectations and it certainly wasn’t a headache. 🎵JHOOOOM BARRRRABBAR JHHHHOOOOOMMMMM🎵 I probably will never rewatch it, but I have added a song in my playlist and am going to listen to it over and over again (Not gonna tell you which song. I bet you can’t even guess!) 🎵JHOOOOM BARRRRABBAR JHHHHOOOOOMMMMM🎵

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★

    Top Gun: Lightyear


    How the hell do lesbians make a kid?

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

    All they had to do was show more of Grindelwald and Credence. Newt is literally such a boring lead. I am not a big fan of Star Wars, but they got one thing right; they started focusing more on Kylo Ren than Finn after The Force Awakens. Newt’s story and his sub plots are not at all interesting.

  • Red Notice

    Red Notice

    ★½

    That twist was sooooooo stupid!!!!!!!

    You know the makers of the movie gave zero fucks when the synopsis of the movie says, “With… a stellar ‘Pulp Fiction’ joke and a stunning celebrity cameo…” This is literally the synopsis on Netflix!

  • Twilight Zone: The Movie

    Twilight Zone: The Movie

    ★★★

    Prologue - 2.5/5

    Segment One - 2/5 

    Segment Two - 3/5 

    Segment Three - 3.5/5

    Segment Four - 3.5/5

  • Baar Baar Dekho

    Baar Baar Dekho

    ★★

    Sidharth Malhotra has the most typical Indian computer engineer face.