Gavin has logged 585 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Treasure

The Treasure

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Four Minutes

Four Minutes

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
10 on Ten

10 on Ten

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Monologue

Monologue

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
20
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry