Gavin has logged 70 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Soloist

The Soloist

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Believer

The Believer

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry