Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Animal Kingdom

The Animal Kingdom

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Juice WRLD: Into the Abyss

Juice WRLD: Into the Abyss

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Thumb Wars: The Phantom Cuticle

Thumb Wars: The Phantom Cuticle

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Symphony in Slang

Symphony in Slang

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★½
Edit this entry  
09
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Man into Space

First Man into Space

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trafic

Trafic

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry