Gavin has logged 312 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret World of Foley

The Secret World of Foley

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry