Gavin has logged 41 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

1965
×
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
05
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Case for Christ

The Case for Christ

2017
×
Edit this entry  
01
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★
Read the review Edit this entry