RSS feed for gayathri

gayathri has logged 92 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Photograph

Photograph

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maheshinte Prathikaaram

Maheshinte Prathikaaram

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ohm Shanthi Oshaana

Ohm Shanthi Oshaana

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Super Deluxe

Super Deluxe

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Helping Hand

Love, Death & Robots : Helping Hand

×
★★★
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rangasthalam

Rangasthalam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: When The Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When The Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

×
★★★★
Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lupin the Third: Pilot Film

Lupin the Third: Pilot Film

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry