2016

gayathri gayathri’s year in review

gayathri’s highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

  • Demolition

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • People, Places, Things

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • St. Vincent

    ★★★½

  • Deadpool

    ★★★

  • Jason Bourne

    ★★★

  • Finding Dory

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 22 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

In Bruges

Jan 12

Last Film

St. Vincent

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
13 films
Drama
11 films
Adventure
9 films
Action
7 films
Sci Fi
3 films
Mystery
3 films
Fantasy
2 films
Crime
2 films
Family
2 films
Romance
2 films
USA
20 films
UK
4 films
China
1 film
India
1 film
English
21 films
Russian
2 films
German
1 film
Hindi
1 film
Romanian
1 film
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Tamil
1 film
Esperanto
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Batman v Superman: Dawn of Justice
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Irudhi Suttru
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • St. Vincent
  • La La Land
  • The Fundamentals of Caring
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Chef
  • Me and You and Everyone We Know
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Captain Fantastic
  • People, Places, Things
  • Arrival
  • The Magnificent Seven
  • Jason Bourne
  • Ant-Man
  • Finding Dory
  • The Conjuring 2
  • The Nice Guys
  • Captain America: Civil War
  • The Jungle Book
  • Deadpool
  • Irudhi Suttru
  • Demolition
  • In Bruges

Highly rated films gayathri missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more