2019

gayathri gayathri’s year to date

gayathri’s highest rated films

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Kumbalangi Nights

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • Maheshinte Prathikaaram

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Strokes of Genius

Jan 1

Last Film

John Wick

May 14

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
27 films
Adventure
22 films
Action
21 films
Fantasy
14 films
Animation
14 films
Thriller
13 films
Romance
13 films
Family
12 films
Crime
12 films
USA
50 films
India
22 films
Japan
12 films
UK
5 films
France
3 films
Australia
2 films
Singapore
1 film
Canada
1 film
Belgium
1 film
China
1 film
English
62 films
Japanese
14 films
Tamil
11 films
French
6 films
Malayalam
6 films
Hindi
5 films
Spanish
3 films
Russian
3 films
German
3 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 51

Watchlist

Stars

Directors

Crew

gayathri’s most liked review

Vivegam

★½

What the fuck! Vechu senjutaanga.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Vivegam
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Sathya

Films watched in 2019

  • John Wick
  • Photograph
  • Maheshinte Prathikaaram
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Psycho
  • Ohm Shanthi Oshaana
  • Thor: Ragnarok
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: The Dark World
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • Guardians of the Galaxy
  • Double Indemnity
  • It Happened One Night
  • Bringing Up Baby
  • Citizen Kane
  • Singin' in the Rain
  • Zodiac
  • Mr. Holmes
  • The Maltese Falcon
  • The Apartment
  • Inherent Vice
  • Lost & Found
  • While We're Young
  • Super Deluxe
  • Eyes Wide Shut
  • Shazam!
  • Tangerine
  • Us
  • Love, Death & Robots : Helping Hand
  • Howl's Moving Castle
  • Shoplifters
  • Spirited Away
  • Princess Mononoke
  • Rangasthalam
  • Captain Marvel
  • Love, Death & Robots: Sucker of Souls
  • Love, Death & Robots: When The Yogurt Took Over
  • Love, Death & Robots: Three Robots
  • Castle in the Sky
  • Kiki's Delivery Service
  • The Wind Rises
  • Ponyo
  • Porco Rosso
  • Lupin the Third: Pilot Film
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • My Neighbor Totoro
  • Leave No Trace
  • To Let
  • The Kindergarten Teacher
  • Sudani from Nigeria
  • Ee.Ma.Yau
  • Paddleton
  • Merku Thodarchi Malai
  • Sarvam Thaala Mayam
  • If Beale Street Could Talk
  • Paddington 2
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • C/o Kancharapalem
  • Roma
  • Viswasam
  • Kumbalangi Nights
  • Period. End of Sentence.
  • Support the Girls
  • Hearts Beat Loud
  • Sorry to Bother You
  • The Lego Movie
  • Peranbu
  • Upgrade
  • Green Book
  • Wildlife
  • Soni
  • Shirkers
  • Ready Player One
  • The Diary of a Teenage Girl
  • How to Train Your Dragon
  • Petta
  • The Piano Tuner
  • Puriyaatha Puthir
  • Pataakha
  • The Guilty
  • Vivegam
  • The Old Man & the Gun
  • Aandavan Kattalai
  • Skate Kitchen
  • First Reformed
  • Sathya
  • The Death of Stalin
  • Blindspotting
  • Strokes of Genius

Highly rated films gayathri missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Parasite
  • Booksmart
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Portrait of a Lady on Fire

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more