Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
1985

1985

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Under the Christmas Tree

Under the Christmas Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Read the review Edit this entry  
18
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bitch Who Stole Christmas

The Bitch Who Stole Christmas

2021
×
Edit this entry  
18
Angel Falls Christmas

Angel Falls Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
Edit this entry  
06
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
One December Night

One December Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Candy Coated Christmas

Candy Coated Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry