Sort by

Kate has logged 69 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cooties

Cooties

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Family Man

The Family Man

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
High Art

High Art

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1966
×
Read prior review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Georgia Rule

Georgia Rule

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Sum of Us

The Sum of Us

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy's Hollywood Screen Kiss

Billy's Hollywood Screen Kiss

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Aftershock

Aftershock

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry