Sort by

Grayson has logged 272 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Edit this entry  
16
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birth

Birth

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Robe

Black Robe

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dust of Time

The Dust of Time

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crash

Crash

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry