Sort by

Grayson has logged 30 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Desires

First Desires

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sky High

Sky High

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry