• Dune

    ★★★★½

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • #Alive

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Minari

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • House of Hummingbird

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Tag

  • Burning

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Suburbicon

  • Good Time

    ★★★★

  • The Endless

    ★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Paddington

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Chef

    ★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Megamind

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Glory at Sea

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • The Cat Returns

    ★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★½

  • The Battle of Algiers

    ★★★★½

  • Woman in the Dunes

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★