Sort by

guille has logged 471 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
29
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hand

The Hand

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ritual

Ritual

2000
×
Read the review Edit this entry  
13
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Early Summer

Early Summer

1951
×
Edit this entry  
05
The Producers

The Producers

1967
×
★★½
Edit this entry  
04
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky III

Rocky III

1982
×
Edit this entry  
02
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocky II

Rocky II

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
Read the review Edit this entry  
30
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry