Sort by

guille has logged 35 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scandal

Scandal

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Read the review Edit this entry  
15
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The American Friend

The American Friend

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry