Graham has logged 50 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hitchin' Posts

Hitchin' Posts

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jam

Jam

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Safe

Safe

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Creeping Garden

The Creeping Garden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyscraper Symphony

Skyscraper Symphony

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Time Masters

Time Masters

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Again and Again and Again

Again and Again and Again

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Discharge

Discharge

×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Manic Street Preachers: Escape from History

Manic Street Preachers: Escape from History

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: Battlefield

Doctor Who: Battlefield

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
R.E.M. at the BBC

R.E.M. at the BBC

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Burlesque

Burlesque

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Longing for Women: Dorothy Arzner

Longing for Women: Dorothy Arzner

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Derby Tup

Derby Tup

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bacup Coconut Dancers

Bacup Coconut Dancers

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hare Pie and Bottle Kicking, Hallaton

Hare Pie and Bottle Kicking, Hallaton

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Abbots Bromley, Painswick and Bampton

Abbots Bromley, Painswick and Bampton

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dwile Flonking from Harleston

Dwile Flonking from Harleston

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ancient and Traditional Sport of Dwile Flonking

Ancient and Traditional Sport of Dwile Flonking

1966
×
Read the review Edit this entry  
12
Shrove Tuesday in the 1960s

Shrove Tuesday in the 1960s

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tar Barrel Rolling, Ottery St Mary

Tar Barrel Rolling, Ottery St Mary

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
New Year Fireball Festival, Stonehaven

New Year Fireball Festival, Stonehaven

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Burry Man of South Queensferry

The Burry Man of South Queensferry

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Informal Gurning Contest at Whitley Bay

Informal Gurning Contest at Whitley Bay

1963
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Light of Day

Light of Day

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Is Connected: George Eliot's Life

Everything Is Connected: George Eliot's Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roswell

Roswell

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Redoubt

Redoubt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
King Rocker

King Rocker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry