Sort by

꩜ georgie ꩜ has logged 175 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
26
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Smashing Pumpkins: Vieuphoria

The Smashing Pumpkins: Vieuphoria

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys

Boys

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★
Edit this entry