Sort by

Luc has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
My Josephine

My Josephine

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
11
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Swingin' Aces

Swingin' Aces

×
Read the review Edit this entry  
02
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
01
Caché

Caché

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
28
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
31
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Brothers

Brothers

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry