abdel has logged 76 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swingin' Aces

Swingin' Aces

×
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read prior review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast

Broadcast

1968
×
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dulcet

Dulcet

×
Read the review Edit this entry  
28
Brothers

Brothers

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry