cinema is dead has logged 446 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Boy

Boy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry