cinema is dead has logged 51 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue (To You, and You Alone)

Blue (To You, and You Alone)

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry