Sort by

Jamie has logged 310 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gorillaz: Reject False Icons

Gorillaz: Reject False Icons

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eli

Eli

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry