Sort by

Jamie has logged 275 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Savageland

Savageland

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
That'll Be The Day

That'll Be The Day

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
20
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Click

Click

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Project X

Project X

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry