• Antlers

    Antlers

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It was an okay movie honestly. I feel like the suspense was good and the monster looked  amazing. The story telling to this movie was slow but really good cause of that build up to see what happens.The gore in that movie was really good seeing the bodies and they were left to rot was very gruesome. There were a lot of flaws. SPOILERS!

    1. Why after such a big hype of seeing the monster evolve he gets killed by…

  • My Hero Academia: World Heroes' Mission

    My Hero Academia: World Heroes' Mission

    ★½

    This movie was just no it, in my opinion it was a flop. They didn’t abuse the new suits and only used for like one scene even though they looked amazing. Villains quirck was not as crazy as the other past villains. Deku, bakugo, todoroki fights were boring and they should of focused more on them since they are going to be the next big three of class 1-A. Balugo looked cool cause he was all bloody and still fighting…

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★★

    This was such a good movie to watch. I Loved everything from the setting it took in and as well as the music they played through out the movie. Really good thriller to keep you interested and trying to figure what's going on and how to understand it. I truly enjoyed the twist that happens throughout the ending that just come out left and right.

  • Gangster Squad

    Gangster Squad

    ★★★★

    This movie was pretty good enjoyed seeing a lot of familiar actors and the roles they played. Really liked that old style cop vs mobsters story. The villain was amazing and the beginning scene for him was great, by seeing how evil he is. I wish it had a little more comedy in there but other than that pretty good movie.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

    This movie was amazing start to finish and just a straight master piece. Tarantino never misses with music, always love hearing what he has in store for us. The fight scenes were amazing and o-ren back story put into in anime was BEAUTIFUL!!! I can’t wait to see volume 2.

  • The Conjuring

    The Conjuring

    ★★★★

    Very good movie that kept me interested and wondering what would happen next. I feel like I would’ve enjoyed better if it was in the movies.
    Other very good horror film and good scares left and right.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★½

    Enjoyed this movie throughout the whole 2 and half hours of it. I loved the story telling from everyone perspective and how they saw it. Matt Damon and Adam Driver really played their parts beautifully. The final minutes of the movie were nothing but excitement and thrill.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    For a two and a half hour a movie is was really good and kept me interested . I just wished I knew a little more about the movie (didn’t know it was based of a book). The cast was amazing and the fight scenes were exciting.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Sell me this for pen.

  • A Silent Voice

    A Silent Voice

    ★★★★★

    Made me cry a bit. Enough Said.

  • The Warriors

    The Warriors

    ★★★★★

    I will ALWAYS enjoy this movie from Cyrus speech to the baseball furies hunting the warriors down, every second of the movie was beautiful.

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★★★

    ONE OF MY GREATS!!