Sort by

Mike has logged 341 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Enemies of the State

Enemies of the State

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Monday

Monday

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Casablanca Beats

Casablanca Beats

2021
×
★★
Edit this entry  
10
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★½
Edit this entry  
05
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★½
Edit this entry  
04
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Edit this entry  
01
Finch

Finch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Damned

The Damned

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★½
Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminal Station

Terminal Station

1953
×
★★★
Edit this entry