• The Big Trail

  • Animal Crackers

  • Monte Carlo

    ★★★½

  • Three Faces East

  • Abraham Lincoln

    ★★½

  • Murder!

    ★★★

  • Holiday

  • The Blood of a Poet

    ★★★★½

  • Hell's Angels

  • Westfront 1918

    ★★★

  • Strictly Unconventional

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • King of Jazz

    ★★★

  • The Divorcee

  • The Blue Angel

  • City Girl

    ★★★

  • The Green Goddess

  • People on Sunday

    ★★½

  • The Woman Racket

  • Under the Roofs of Paris

    ★★★

  • The Love Parade

    ★★★½

  • Applause

  • Diary of a Lost Girl

  • The General Line

  • Hallelujah

  • The Cocoanuts

  • Blackmail

  • Eternal Love

    ★★½

  • The Hole in the Wall

  • The Iron Mask

    ★★★

  • Pandora's Box

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

  • The Docks of New York

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★★½

  • The Cameraman

  • Lonesome

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Street Angel

    ★★★½

  • Speedy

    ★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • Spies

  • Easy Virtue

  • The Crowd

    ★★★½

  • The Last Command

    ★★★★

  • Sadie Thompson

  • The Circus

    ★★★★

  • Love

  • My Best Girl

  • Downhill

  • The Jazz Singer

    ★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The Student Prince in Old Heidelberg

    ★★★½

  • College

    ★★★½

  • Underworld

    ★★★½

  • The Unknown

    ★★★

  • Wings

  • Napoleon

  • The Beloved Rogue

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • The Kid Brother

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★½

  • Flesh and the Devil

  • The Great K&A Train Robbery

    ★★★

  • Battling Butler

    ★★★★

  • Sparrows

  • 3 Bad Men

  • The Scarlet Letter

    ★★★

  • Don Juan

  • For Heaven's Sake

  • The Black Pirate

  • Tumbleweeds

    ★★½