Galo has logged 76 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Click

Click

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Love in the Time of Cholera

Love in the Time of Cholera

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry