• The Cat in the Hat

    ★★★★★

  • Boundin'

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • George of the Jungle 2

    ★★★★

  • The Cheetah Girls

    ★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★★

  • Bruce Almighty

    ★★½

  • Holes

    ★★½

  • Chicago

    ★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • Tuck Everlasting

  • Scooby-Doo

    ★★★★

  • American Pie 2

    ★★

  • The Princess Diaries

    ★★★½

  • Shrek

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★

  • Miss Congeniality

    ★★★★

  • Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins

    ★★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★½

  • Dinosaur

    ★★★★★

  • The Road to El Dorado

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Belle's Tales of Friendship

    ★★★★★

  • Tarzan

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Jawbreaker

    ★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • My Best Friend's Wedding

    ★★

  • Selena

    ★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★★

  • James and the Giant Peach

    ★★½

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Babe

    ★★★½

  • A Little Princess

    ★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • Scent of a Woman

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★★

  • Misery

    ★★★★½

  • Look Who's Talking

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Once More

    ★★★★★

  • Maurice

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★

  • Theorem

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Rosa Blanca

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Little Red Riding Hood

    ★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Los tres García

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Stranger

    ★★★★½

  • The Three Caballeros

    ★★★

  • Donald Duck and the Gorilla

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Hot Dogs

    ★★★★★

  • Gore