genevieve has logged 228 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fifteen and Pregnant

Fifteen and Pregnant

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry