genevieve has logged 36 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Commuter

The Commuter

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christine

Christine

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry