genevieve has logged 275 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alex & the List

Alex & the List

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
My Dad Is Scrooge

My Dad Is Scrooge

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carousel

A Christmas Carousel

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
Edit this entry  
13
Second Chance Christmas

Second Chance Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rooftop Christmas Tree

The Rooftop Christmas Tree

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Edit this entry  
08
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Naughty & Nice

Naughty & Nice

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
04
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Make Your Own Bed

Make Your Own Bed

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry