Sort by

connor has logged 110 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Mend

The Mend

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Edit this entry  
05
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Iris

Iris

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★
Edit this entry  
08
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dior and I

Dior and I

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tig

Tig

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry