Genasai has logged 69 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Focus

Focus

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Babel

Babel

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry