Sort by

Gentry has logged 942 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fulta Fisher's Boarding House

Fulta Fisher's Boarding House

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frank Capra's American Dream

Frank Capra's American Dream

1997
×
Edit this entry  
31
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Safeguarding Military Information

Safeguarding Military Information

1941
×
Read the review Edit this entry  
30
The Blancheville Monster

The Blancheville Monster

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Lunch

Hot Lunch

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula’s Fiancée

Dracula’s Fiancée

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked Girl Killed in the Park

Naked Girl Killed in the Park

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Eyes of the Broken Doll

Blue Eyes of the Broken Doll

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Doorway to Hell

The Doorway to Hell

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Winter Heat

Winter Heat

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Desire

Desire

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Other Men's Women

Other Men's Women

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Libido

Libido

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1935
×
Read the review Edit this entry  
22
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snowed Under

Snowed Under

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Orloff's Monster

Dr. Orloff's Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shining Sex

Shining Sex

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Macumba Sexual

Macumba Sexual

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy to Love

Easy to Love

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Behind Office Doors

Behind Office Doors

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
And So They Were Married

And So They Were Married

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★½
Edit this entry  
18
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Cobra

Black Cobra

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holiday

Holiday

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Cobra

Black Cobra

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guy Maddin: Waiting for Twilight

Guy Maddin: Waiting for Twilight

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ski Troop Attack

Ski Troop Attack

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry