Sort by

Gentry has logged 105 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Found Stella Parish

I Found Stella Parish

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Female of the Species

The Female of the Species

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Filibus

Filibus

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Annie Rooney

Little Annie Rooney

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
She-Wolf

She-Wolf

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Divorce

Divorce

1945
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The White Angel

The White Angel

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Women in the Wind

Women in the Wind

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Bill

My Bill

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Storm at Daybreak

Storm at Daybreak

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allotment Wives

Allotment Wives

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gibson Goddess

The Gibson Goddess

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Loved a Woman

I Loved a Woman

1933
×
Read the review Edit this entry  
24
Transgression

Transgression

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friends

Friends

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wilful Peggy

Wilful Peggy

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Would Elope

They Would Elope

1909
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
To Save Her Soul

To Save Her Soul

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beast at Bay

A Beast at Bay

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The School Teacher and the Waif

The School Teacher and the Waif

1912
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Feud in the Kentucky Hills

A Feud in the Kentucky Hills

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mountaineer's Honor

The Mountaineer's Honor

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Lodging for the Night

A Lodging for the Night

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Baby

My Baby

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fanchon, the Cricket

Fanchon, the Cricket

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Macao

Macao

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madeline, Study of a Nightmare

Madeline, Study of a Nightmare

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wise Girl

Wise Girl

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Our Betters

Our Betters

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bed of Roses

Bed of Roses

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Tonight

After Tonight

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry