Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Help

Help

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Box Cutter

Box Cutter

2020
×
Edit this entry  
05
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Duel

The Duel

2021
×
Edit this entry  
24
From the Drain

From the Drain

1967
×
Edit this entry  
24
Transfer

Transfer

1966
×
Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don Cheadle Is Captain Planet

Don Cheadle Is Captain Planet

2011
×
Edit this entry  
12
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Standard Operating Procedure

Standard Operating Procedure

2013
×
Edit this entry  
06
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
The Lorax

The Lorax

1972
×
Edit this entry  
05
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
04
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
04
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
04
Who Are You, Charlie Brown?

Who Are You, Charlie Brown?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gradiva

Gradiva

2014
×
Edit this entry  
31
Naked Eyes

Naked Eyes

2009
×
Edit this entry  
31
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Last Minute

My Last Minute

2006
×
Edit this entry  
31
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Education for Death

Education for Death

1943
×
Edit this entry  
27
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★★½
Edit this entry