Sort by

Brendan has logged 89 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
24
i thot i wuz free

i thot i wuz free

2016
×
Edit this entry  
24
So Pretty

So Pretty

2019
×
Edit this entry  
24
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Making of 'Phoenix'

The Making of 'Phoenix'

2014
×
Edit this entry  
21
BRIDAL SHOWER

BRIDAL SHOWER

2013
×
Edit this entry  
21
Once Upon a Time...: Notorious

Once Upon a Time...: Notorious

2009
×
Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eva

Eva

2005
×
Edit this entry  
21
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Yella

Yella

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Colors

Colors

1988
×
Edit this entry  
19
Shoot the Moon Right Between the Eyes

Shoot the Moon Right Between the Eyes

2018
×
Edit this entry  
19
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry  
18
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
He May Be Dead: But He's Elvis

He May Be Dead: But He's Elvis

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
SIDA

SIDA

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
Edit this entry  
15
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
Edit this entry  
15
Night of Pan

Night of Pan

2009
×
Edit this entry  
15
42

42

2009
×
Edit this entry  
15
Last Day Dream

Last Day Dream

2009
×
Edit this entry  
15
A Daydream

A Daydream

2010
×
Edit this entry  
15
All Flowers in Time

All Flowers in Time

2010
×
Edit this entry  
15
Death

Death

2008
×
Edit this entry  
15
Dead Mouse with Ants

Dead Mouse with Ants

2002
×
Edit this entry  
13
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Edit this entry