Sort by

Brendan has logged 93 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Vienna

Vienna

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
Edit this entry  
29
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Comey Rule

The Comey Rule

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
24
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
★★
Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Colossus of Rhodes

The Colossus of Rhodes

1961
×
Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
22
Dream Work

Dream Work

2001
×
Edit this entry  
22
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Salt for Svanetia

Salt for Svanetia

1930
×
★★½
Edit this entry  
20
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
20
The River

The River

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
20
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gunda

Gunda

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
Edit this entry  
17
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
Edit this entry  
17
The Haircut

The Haircut

2017
×
Edit this entry  
17
Loyal Citizens of Pyongyang in Seoul

Loyal Citizens of Pyongyang in Seoul

2018
×
Edit this entry  
16
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Allied

Allied

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere in the Arctic...

Somewhere in the Arctic...

1986
×
Edit this entry  
16
A Story

A Story

1987
×
Edit this entry  
16
John Carter

John Carter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
Edit this entry  
14
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
14
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Edit this entry  
14
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Edit this entry  
14
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
Edit this entry